Hudba - ROMAN new

Roman Cindr
Trenér tenisu 1.třídy
Přejít na obsah

Hudba

Kalendář akcí:

04.02.2023 - Č.Třebová (párty)

25.02.2023 - Č.Třebová (narozeniny)

11.03.2023 - Ústí n./O. (narozeniny)

24.03.2023 - Přívrat (narozeniny)

28.04.2023 - Rychnov n./K. (svatba) 101

29.04.2023 - Č.Třebová (svatba) 102

06.05.2023 - Č.Třebová (narozeniny)

10.06.2023 - Častolovice (párty)

24.06.2023 - Mistrovice (svatba) 103

05.08.2023 - M.Třebová (svatba) 104

12.08.2023 - Chotovice (svatba) 105

19.08.2023 - Č.Třebová (svatba) 106

16.11.2023 - Č.Třebová (splnění)

08.12.2023 - Ústí n./O. (splnění)

15.12.2023 - Č.Třebová (splnění)

20.01.2024 - Ústí n./O. (narozeniny)

27.01.2024 - Rychnov n./K. (párty)

31.01.2024 - Č.Třebová (párty)

03.02.2024 - Č.Třebová (párty)

17.02.2024 - Č.Třebová (párty)

15.06.2024 - Helvíkovice (svatba)

22.06.2024 - Semanín (narozeniny)

29.06.2024 - Litomyšl (narozeniny)

12.07.2024 - Česká Třebová (narozeniny)

03.08.2024 - Střední Lipka (svatba)

07.09.2024 - Letohrad (narozeniny)

28.09.2024 - Semanín (narozeniny)

Mé osobní zkušenosti s přípravou a průběhem svatby

Zvolený termín nezadávejte napevno na radnici nebo v kostele, dokud si neověříte dostupnost uvažovaného místa svatební hostiny a hudby!
Ušetříte si dost starostí (místo nebo hudba nemusejí být na daný termín volné)
Jinými slovy tyto tři nejdůležitější věci nezávazně skloubit dohromady a pak teprve udělat závazné zamluvení. Navíc jediná radnice má většinou několik oddávajících a i do jednoho termínu může naplánovat několik svateb. To vyhlédnuté místo nebo hudba má termín buď volný nebo obsazený! Většinou mi zájemci o hudbu zavolají a mají pevný termín. Bohužel častokrát se stane, že mám termín již obsazený. Pak se stane, že na stejný termín mám 2 – 3 zájemce (vždy ctím, kdo první se ozve má přednost) a přitom týden před nebo po nebo obojí mám volné. Svatebčané už ale mají termín pevně zamluvený (většinou na radnici) a mají problém s hudbou, když chtějí mě a já už mám plno. Stalo se mi 2x, že kvůli mně svatebčané změnili na radnici termín (podle nich to nebyl zase velký problém). Jinak musejí hledat jinou hudbu. A vzhledem k tomu, že termíny bývají plné třeba půl roku až rok dopředu, musejí s hudbou kolikrát improvizovat a nemají to, co chtěli. Potom třeba ani nejsou s průběhem zábavy na hostině spokojeni.
Pak se mi třeba svěřují, že jim například hrál jeden kamarád od ženicha a moc se nebavili. Chcete také takto dopadnout?
Ne? Tak si zkuste nechat poradit, jak popisuji na začátku.

Ještě několik dalších postřehů z průběhu svatby. Zjistil jsem, že ne všichni vědí, že první novomanželský tanec je signálem na zahájení hudební produkce a tudíž tancování. Proto je dobré s tímto ne příliš otálet. Novomanželé většinou po obědě a krájení dortu odejdou na focení, které se často z hodiny protáhne na dvě a někdy i více hodin. Mezitím svatebčané se nebaví, jak by mohli. proto první tanec může být před ještě před focením, aby se zbytek svatby mohl zatím pěkně bavit. Čas totiž rychle utíká a najednou je konec. Nebo alespoň zorganizovat nějaké hry, které potom v dalším průběhu svatby někdy přeruší na nějaký čas zábavu. Nedávno jsem na jedné svatbě viděl zajímavou soutěž, kde se mezi svatebčany rozdalo(vylosovalo se) pexeso a tím se vytvořili dvojice se stejným číslem a obrázkem, které pak spolu zašli na "kapičku" a tím se seznámili. Nazvali to příznačně "Seznamovačka". Může se to třeba i opakovat a o zábavu je postaráno. Takto mají možnost se obě strany hned na začátku lépe poznat.
Přeji vám pěknou svatební (nebo i jinou) oslavu.

Plánování svatby – zapište si klíčové body:
BLOK 1:
• Včasná příprava
• Vyjasněte si představy
• Svatební rozpočet
• Pomocná ruka
• Rezervace svatebního místa
• Časový plán svatebních příprav
• Svatební program
• Svatební hostina
• Svatební šaty
o šaty nevěsty
o oblečení ženicha
o šaty pro maminky
o oblečení svědků

BLOK 2:
• Svatební oznámení
• Svatební účes a líčení
• Svatební kytice
• Dorty, koláčky, zákusky
• Občerstvení a pití u nevěsty
• Svatební hudba
o při obřadu
o na hostině
o na párty (DJ, kapela)
• Fotograf a kameraman
• Snubní prsteny
• Dekorace a výzdoba
• Svatební zvyky a tradice


BLOK 3:
• Svatební tanec
• Zábava, playlist a hry
• Svatební noviny
• Dárky pro hosty, výslužky
• Svatební dary
• Svatební doprava
• Rozlučka se svobodou
• Manikúra a pedikúra
• Svatební proslovy
• Svatební přípitek
• Svatební cesta
• Pomocníci v den svatby

Plánování svatby – bod 1: Včasná příprava

DOBRÁ RADA: Svatební místo (zámek, hrad, stodolu, statek, farmu, mlýn, hotel, penzion, restauraci) a hudbu si zarezervujte s velkým předstihem
klidně i rok dopředu. Pokud budete otálet s rezervací, může se vám stát, že váš termín svatby již bude na daném místě obsazený. Svateb v posledních letech přibývá a stává se to poměrně často.
Včasná příprava je často snoubenci podceňována
Pokud chcete mít svatbu opravdu dobře naplánovanou, s plánováním svatby je důležité začít s několika měsíčním, ideálně ročním, předstihem.
Máte-li na plánování a přípravy svatby času méně, dá se to zvládnout i za 2-3 měsíce. Jen budete muset postupovat rychleji a nebudete mít tolik času vše dlouze promýšlet.
Obsazené svatební místo ve vašem termínu?
DOPORUČENÍ: Pokud chcete mít svatbu na svatebním místě, kde mají už celé léto o víkendech obsazeno, zkuste se s nimi domluvit na termínu mimo svatební sezónu (leden-květen, říjen-prosinec) nebo v týdnu (ve středu či ve čtvrtek). Určitě si vyjednáte lepší ceny a vyhnete se např. turistům či dopravním zácpám. Zvažte to!
Plánování svatby začněte výběrem ideálního data
Pokud máte čas na přípravu svatby, je to skvělé. Nejlepší je začít ideálním datem. Někdo sází na líbivá a zapamatovatelná data jako 3.3., 7.7. nebo 11.11., někdo se zase nechce brát v květnu kvůli pověrám.
Jak ideální datum pro vaší svatbu stanovit? Můžete své datum svatby zvolit např. podle toho, kdy jste se poznali nebo měli první rande, příp. můžete vyhledat numeroložku.
Pokud se chcete do tématu čísel položit více, sáhněte po skvělé knize Numerologie – čísla lásky.

Při plánování svatby dbejte na maličkosti
Máte-li jasné datum, odvíjí se od něj vše další, ať už se jedná o místo svatby, počet hostů, styl vaší svatby a všechny detaily, kterých jsou desítky až po svatební cestu.
Nebojte se být v této chvíli detailisté, důležitá je každá maličkost. Pokud se s partnerem náhodou neshodnete, je nejlepší udělat kompromis.

Plánování svatby – bod 2: Vyjasněte si představy

Sepište si všechna svoje svatební přání
Projděte si v duchu celý svatební den od probuzení až do okamžiku, kdy ulehnete ke spánku. Vezměte si tužku a papír a začněte sepisovat všechny svoje svatební přání a inspirace.
Co určitě na té vaší svatbě nesmí chybět? Co byste si přáli zažít na své svatbě a jak by měla probíhat?
Jakou máte představu o své svatbě?
• Jaké roční období – jaro, léto, podzim, zima?
• V jakém stylu svatba bude?
• Chcete svatbu v ČR nebo v zahraničí?
• Kolik hostů bude?
Jaké zvolíte roční období pro vaši svatbu?
Roční období souvisí s různými barvami. Zvolte tedy roční období pro svou svatbu podle toho, jakou máte ráda barvu. Většinou si snoubenci vybírají jednu hlavní svatební barvu a doplní ji dalšími dvěma nebo třemi.

Výběr svatebních barev
Odvážní snoubenci volí jednu výrazně jasnou barvu a několik dalších, které ji doplní. Pokud chcete svatbu bláznivou a hravou, spíše neformální, zvolte jasnou, zářivou hlavní barvu.
Hitem jsou ale dlouhodobě barvy přírodní a zemité, které se spíše doplňují a nejsou tak výrazné a jasné. Důležité je zvolit kombinaci barev tak, aby k sobě ladily. Ohledně barev se inspirujte v našem článku o svatebních barvách.
Svatba v zimě?
Pokud milujete zimní období, naplánujte si svatbu na zimní měsíce. Svatba v zimě má mimo své kouzlo i mnoho praktických výhod, zejména volné termíny na žádaných svatebních místech, stejně jako u fotografů, kameramanů a oddávajících.
Většinu výhod svatby v zimním období jsme shrnuli do článku Jaká je svatba v zimě?
Nebo jako většina v létě?
Většina snoubenců chce trávit svatební párty venku a volí na svatbu letní měsíce. Nicméně zvažte, zda z hlediska venkovních teplot, kdy v létě bývá u nás v posledních letech tropické vedro, nezvolit jako vhodnější termín svatby pozdní jaro nebo časný podzim.
Připravte si i mokrou variantu svatebního obřadu pro případ, že by vám pršelo štěstí. Buď si vypůjčte velké deštníky nebo vybírejte taková svatební místa, kde jsou možné obě varianty, suchá i mokrá.

Plánování svatby – bod 3: Svatební rozpočet
Svatební rozpočet je při plánování důležitý
Již v první fázi příprav si jasně stanovte svatební rozpočet, jaký je váš finanční limit. Popřípadě zvažte možnost finanční pomoci, ať už ze strany rodičů či prarodičů. Bankovní i nebankovní půjčky v případě svatby rozhodně nedoporučujeme.
Často se stává, že vám rodiče nebo babičky finanční pomoc nabídnou sami od sebe a zaplatí vám např. kompletní výdaje za jídlo či pití. Hoďte nenápadně řeč o svatebním rozpočtu a poznamenejte, že položky jídlo a pití dělají obvykle 50% svatebních výdajů.
Detailně si rozepište, kolik jste ochotní dát za jednotlivé položky. Zde důrazně doporučujeme využít zkušeností a kontaktů svatební koordinátorky nebo kamarádky, která už má minimálně jednu svatbu za sebou (tu svojí).
Na základě vypracování vašeho rozpočtu můžete následně uvažovat o počtu hostů.

Plánování svatby – bod 4: Pomocná ruka
Pomocná ruka se určitě hodí – pamatujte na to!
V tomto případě je třeba pečlivě vše zvážit, protože zařizování svatby není jednoduchá záležitost. Abyste si svatbu opravdu užili, je chytré pověřit přípravami svatební koordinátorku, popřípadě si najít pomocnou ruku v podobě kamarádky.
Kamarádka by mohla spolupracovat s koordinátorkou a mohla by vše pro klid vaší duše kontrolovat. Víc hlav, víc ví – může se stát, že přehlédnete nějaký detail, a proto je dobré si se vším nechat poradit. Je důležité, abyste předešla možným nepříjemnostem.

Plánování svatby – bod 5: Včasná rezervace
Včasná rezervace svatebního místa je zásadní
Obřad na radnici nebo na louce? Svatební hostina v centru města? Večerní garden party s kamarády nejlépe mimo civilizaci? Nic jednoduchého, spousta zmatku a starostí. Proto většina snoubenců vybírá místa (statky, mlýny, stodoly, penziony, zámky či rozsáhlé komplexy), kde je možné uspořádat všechno najednou.
Už jsme o tom psali na začátku, ale znovu zdůrazňujeme: Pokud jste si vyhlédli vysněné místo pro vaši svatbu, je nutné si jej včas zarezervovat. Minimálně rok dopředu. Stává se stále častěji, že velmi oblíbená svatební místa mají obsazeno i 2 roky dopředu.
Taktéž je velice důležité, pokud plánujete opravdu netradiční svatbu, zjistit, jestli vám úřady vyjdou vstříc a bude vás mít kdo oddat. Pokud by toho na vás bylo opravdu hodně, využijte pomoc svatební agentury – agentka vám bude oporou, poradkyní a zároveň kamarádkou.
Nakoukněte jako „svatebčané“, jak obřad probíhá
Místo svatebního obřadu vybírejte podle oblíbeného kraje, velikosti obřadní síně a typu svatby. Vyberte několik favoritů a jeďte se tam se svým partnerem podívat, ať nekupujete zajíce v pytli.
Favority, mezi kterými vybíráte svoje místo na svatební obřad, navštivte v den, kdy probíhají svatební obřady a nakoukněte jako „svatebčané“, jak obřad probíhá. Většina svatebních obřadů je veřejná a s vaší přítomností by neměl být problém. Před gratulacemi se můžete nenápadně vytratit.

Plánování svatby – bod 6: Časový plán příprav

Co a kdy plánovat, zařídit či objednat?
Můžete využít náš svatební kalendář, vzít do ruky jakýkoli sešit nebo blok a časový harmonogram svatebních příprav si jednoduše napsat podle sebe.
Nebo sáhněte po Svatebním diáři pana Pátka, který vás v 16 různých záložkách provede kompletním plánováním svatby. Pomůže vám mít všechny přípravy pod kontrolou a na nic nezapomenout.
Svatební diář vás vyjde něco málo přes 3 stovky, což je fakt nicotná položka ve svatebním ropočtu. Volba je na vás.


Plánování svatby – bod 7: Svatební program

Seznamte svatebčany s programem celé svatby, nejlépe s předstihem několika dní. Program jim můžete zaslat v PDFku nebo zveřejnit na vašem svatebním webu a poslat upozornění e-mailem.
Všichni pozvaní budou na vaši svatbu ještě po létech vzpomínat, pokud nebude tuctová. Chce to odvahu a nějaký ten nápad. Inspirujte se v našem článku Svatební hry.
Čím svatbu zpestříte a čím překvapíte hosty?
• nacvičte si první svatební tanec, doporučené písně najdete v našem článku Písně pro první novomanželský tanec
• vyberte několik svatebních her
• nezapomeňte na zábavu pro děti
• vymyslete jako bod svatebního programu překvapení pro hosty, např. kouzlo s nevěstou a ženichem, více informací v tomto článku
• objednejte si svatební strom hostů
• můžete si pozvat i kouzelníka na mikromagii
• svatební program zpestříte např. svatebním fotokoutkem

Plánování svatby – bod 8: Svatební hostina

Sepište si všechny podmínky, které chcete, aby splňovalo místo pro vaši hostinu.
Může to být například:
• prostorná zahrádka
• možnost grilování
• počet parkovacích míst
• dopravní dostupnost
Sestavit ideální svatební menu zabere chvilku času, navíc vše musíte konzultovat s restaurací nebo hotelem, kde budete svatbu pořádat. Věcí, na které byste měli myslet, je celá řada. Několik rad najdete v našem článku Svatební hostina, její tradice a pravidla.
Čemu věnovat pozornost při přípravě svatebního menu?
• Zjistěte si, kolik hostů se do restaurace vejde, jak se dají uspořádat stoly a v jakém rozmezí se pohybují ceny za pokrmy.
• Zeptejte se, zda vám prostory restaurace vyzdobí sám personál nebo tam můžete poslat vlastní floristku.
• Zjistěte si, zda některý ze svatebčanů není na něco alergický, případně zda nemá nějaké zvláštní stravovací zvyky nebo omezení, abyste tomu mohli výběr pokrmů přizpůsobit.
• Můžete připravit jedno svatební menu, které bude pro všechny stejné, nebo zvolit několik druhů servírovaných jídel, kde si každý objedná, co mu chutná.
• Svatební hostinu můžete servírovat i formou rautu.
• Zeptejte se, co všechno pro vás restaurace či catering může udělat, kolik chodů máte zvolit do svatebního menu a jak velké porce se budou servírovat.
• Neopomeňte zajistit nápoje (přípitek, aperitiv, káva a další), některé podniky vám dovolí přivézt si vlastní pití. I tak ale můžete platit tzv. korkovné.
• Předem domluvte konzumaci – co se bude podávat automaticky, a co si hosté hradí sami (např. tvrdý alkohol po 22. hodině nebo po vypití určitého počtu lahví).
• Zvažte, zda budete jako dezert servírovat jen svatební dort a koláčky nebo zajistíte i jiné sladké lahůdky.
• Další záležitosti, tedy skladbu svatebního menu, přesné uspořádání svatební tabule, počet hostů a styl dekorací, můžete dořešit později.




V tomto bloku naleznete:
• Svatební šaty
• Svatební harmonogram
• Svatební hudba
• Svatební hostina

• Svatební kytice

Svatební šaty
Nic není tak obtížné jako výběr svatebních šatů, nejde jen o vzhled šatů, ale také o to, aby lichotily vaší postavě. Nejjednodušším řešením je nechat si šaty na svatbu ušít. Ne vždy se jedná o větší částku než u půjčení šatů, ale u většiny případů to tak je.
Šití svatebních šatů trvá delší dobu, proto jej nenechávejte na poslední chvíli. Pokud raději zvolíte půjčení šatů ze salónu, vybírejte pečlivě, nebojte se být náročná. Počítejte s tím, že budete muset obejít více salónů – doporučujeme vyrazit s kamarádkou či koordinátorkou. Některé prodavačky neumí poradit vůbec a některé vám zase vnutí to, co vůbec nechcete nebo co vám nesluší.
Svatební harmonogram
Harmonogram svatebního dne je velice důležitý, podle něj se odvíjí úplně všechno. Proto byste neměla přenechat jeho přípravu náhodě – „ono se to nějak zkombinuje“. Vše je potřeba důkladně promyslet. Především zvážit, zda se budete držet svatebních tradic, popřípadě jakých.
Nebojte se vzít si na pomoc s koordinací svatebního dne kamarádku, která vám pohlídá, aby všechno šlo tak jak má – usazování svatebčanů, kontrola dodavatelů svatebních služeb a pomáhá i vám samotné. Pokud nemáte kamarádku, která by tohle zvládla, najměte si svatební koordinátorku.
• Zkrášlení nevěsty
• Dovoz svatebního dortu a svatební kytice
• Příjezd svatebčanů
• Omyrtování svatebčanů a ozdobení vozů
• Sestavení svatebního průvodu a přesun na obřad
• Příjezd kapely nebo DJe
• Církevní nebo občanský sňatek
• Gratulace a fotografování
• Usednutí ke svatební tabuli
• Zvyky: rozbíjení talíře, společná polévka, přípitek, krájení svatebního dortu
• Zábava a další tradice: únos nevěsty, vybírání peněz do střevíčku, dražba podvazku, rozbalování svatebních darů, první novomanželský tanec a další
• Večerní raut, grilování
• Rozdání výslužek
A co dělat, aby se hosté na vaší svatbě nenudili? To se dozvíte přímo v článku Jak zabavit hosty na svatbě.


Svatební hudba
Velmi důležité je, abyste se vy i vaši hosté cítili ve svatební den příjemně. A tu pravou slavnostní atmosféru navodí právě hudba.
Důležitým kritériem je, zda se všechno bude konat na jednom místě nebo bude svatební obřad, svatební hostina a večerní radovánky každé jinde. Můžete si najmout DJ, živou hudbu nebo zkombinovat obojí.
Živá hudba, především pianista či smyčcové kvarteto je přímo kouzelné ke svatebnímu obřadu, ale počítejte s vyšší cenou. Oproti tomu DJ vás vyjde nejlevněji a atmosféra bude stejně tak dobrá.
Především pokud s ním předem sestavíte playlist a vyberete vámi oblíbené skladby pro svatební pochod, uklidňující písně ke svatební hostině a rychlejší k večerním radovánkám. Navíc vám DJ může svatební den moderovat a udržovat tak zábavu v chodu.
Ale ať už jde o DJ, kapelu či kvarteto, je dobré nenajímat hned toho prvního, co vám padne do oka, ale pár si jich vyzkoušet – jít se podívat na koncert, na zkoušku či na disko, kde DJ hraje a pak si zvolte. Muzikantů je spousta, tak se nebojte vybírat z více kandidátů.

Svatební hostina
Dalším důležitým bodem je domluvení svatební hostiny, tedy zarezervování restaurace s proplacením zálohy. Jak bude vypadat vaše svatební hostina závisí na počtu svatebčanů, výběru svatebního MENU, uspořádání svatební tabule, dekorací a samozřejmě na sumě, kterou máte uvedenou ve svatebním rozpočtu.
Pokud plánujete malou svatbu, zvolte tvar svatební tabule do písmene T. V čele sedí novomanželé, případně i rodiče. Větší svatba ve tvaru písmene U, kdy v čele sedí opět novomanželé a rodiče. U tohoto typu mohou svatebčané sedět uvnitř i vně. Při opravdu velkých svatbách se volí kulaté stoly, kde sedí svatebčané po 6 až 10 osobách. Připravte si zasedací pořádek.
Jídlo je možné podávat formou svatebního MENU, které je pro každého stejné. Dále výběr z několika předpřipravených servírovaných MENU, kdy si každý objedná co mu chutná. Nebo svatební hostina formou rautu.
Zjistěte si, zda není některý ze svatebčanů na něco alergický nebo zda nemá celiakii. A samozřejmě nesmíte opomenout nápoje – přípitek, aperitiv, káva a další.
Nebojte se zeptat, co všechno pro vás v restauraci mohou udělat, kolik chodů máte zvolit do svatebního menu a jestli nemají nějaké osvědčené cukráře nebo květinářky. Usnadníte si tím práci.

Svatební kytice
Svatební kytice by měla zdůraznit Váš slavnostní okamžik, ale také vaší osobitost a vkus. Měla by být zhotovena na míru tak, aby ladila s typem svatby, s barvou dekorací a s vašimi šaty.
Ze všeho nejdřív si zvolte druh květin – růže, pivoňky či luční kvítí? Pokud vám ve svatebním rozpočtu nezbývá moc financí na svatební kytici, je dobré volit druh květin podle sezóny, tedy co právě kvete. Ale přejete-li si nějakou neobvyklou a cizokrajnou květinu, v květinářství by neměl být problém – rádi vám ji objednají.
Následně dolaďte barvu a rozhodněte se, zda chcete kytici převislou, kulatou nebo úplně jiný typ vazby.
Pokud máte obrázek vaši vysněné svatební kytice, ukažte ho květinářce – ona už vám poradí, zda jste vybrala dobře. Dost často se stává, že nakonec máte kytici úplně jinou, ale alespoň originální a osobitou.
Svatební vzpomínky
Jak nejlépe uchovat vzpomínky z vašeho svatebního dne? Samozřejmě vkusnými svatebními fotografiemi například ve svatební fotoknize a videem. Proto je výběr fotografa a kameramana opravdu velmi důležitý. Zde se opravdu nevyplatí šetřit, přeci jen svatbu zažije většina z nás jen jednou a prohlášení „fotografie prostě nevyšly“ nechce po svatbě slyšet nikdo z nás.
Svatebních fotografů je spousta a díky internetu si můžete velmi dobře vybrat. Snad každý dobrý svatební fotograf má svoje webové stránky a na nich ukázky svých prací. Pokud už jste pár adeptů vybrali, nechte si poslat cenovou kalkulaci. Není dobré vybírat za každou cenu toho nejlevnějšího, protože na kvalitě v tomto případě velice záleží. Po dalším zúžení kandidátů, trvejte na osobním setkání, měli byste si s fotografem padnout do oka. Se svatebními kameramany je to o trošičku složitější, ale to jen proto, že jich není takové množství a ne každý má na internetu ukázky svých prací. Zkuste se poptat svých známých, třeba vám někoho doporučí anebo se inspirujte v naší rubrice svatebních kameramanů.
Svatební noc
Svatební noc byste měli strávit v něčem opravdu luxusním, pronajměte si například celý apartmán s vířivkou nebo útulný pokojíček.
Vybírejte hotel nebo penzion v blízkosti místa, kde budete trávit celý Váš svatební den. A zvažte, zda ve stejném subjektu zamluvíte i pokoje pro přespolní svatebčany. Pokud máte svatebčanů hodně, rezervujte si pokoje dlouho dopředu.

PATERO SVATEBNÍHO VESELÍ
Svatebních her je jako máku. Ať už si ze všech těch nápadů vyberete jakýkoliv, vyplatí se držet následujících pěti základních pravidel. Jedině tak se z plánované legrace nevyklube zoufalý pokus a trapné ticho.
1. MÉNĚ JE VÍCE - Svatební hry mají párty zpestřit, ne přidusit. Nemusíte jimi proto zaplácnout celé odpoledne. Připravte si tři až čtyři, bohatě to postačí. A hosté si v klidu zvládnou slupnout dort a poklábosit.
2. NIKOHO NENUŤTE - Strýčkové o berlích jen steží poběží juchat na parket. Když se někdo na legraci necítí, má na to právo. Pro případné lenochy se hodí mít v záloze třeba něco tvořivého: zatímco ostatní hýří veselím, mohou se babičky fotit na Polaroid nebo vkládat rady do života do připraveného notýsku.
3. BUĎTE VKUSNÍ - Ne všechny nápady na svatební hry, co kolují na webu, jsou skutečně k popukání. Na falešné číšníky ani fingované žárlivé scény milenek není nikdo zvědavý. Zvažte, jestli vás místo smíchu nečekají spíše protažené obličeje.
4. ZAJISTĚTE VÝHRY - Nikdo se nepůjde předvádět jen tak pro nic za nic. Připravte proto pro hosty milé odměny, které je budou motivovat. Může to být třešnička ze svatebního dortu, čestné místo ve svatebním fotoalbu nebo jiná drobnost, co nic nestojí - a přitom potěší.
5. MĚJTE PLÁN - Je lepší být v pozoru, než tahat program z paty. Mějte proto pár nápadů na svatební hry v záloze. Jakmile zvětříte otrávené obličeje, šup se srandou na plac. Přijetí nevěsty mezi vdané
ženy

SVATEBNÍ KVÍZ - Novomanželé se k sobě posadí zády tak, aby na sebe nemohli vidět. Zují se a do rukou si vezmou boty: jednu svou a jednu svého protějšku. Moderátor jim poté pokládá otázky, na které se musí dát odpovědět buď "on" nebo "ona" - a manželé současně odpovídají zdviháním příslušného obutí, aniž by viděli, co odpověděl ten druhý.
Kdo je hádavý typ? Kdo líp vaří? Kdo drží kasu? Kdo koho první políbil? Možná budete mrkat, co všechno se dozvíte. Principem hry je ukázat, jak dobře se novomanželé znají a jak jsou sehraní.
POZNÁVÁNÍ PODLE HMATU - Tato hra má několik podob a obměn, princip je však jednoduchý. Novomanželé musí poslepu poznat svoji drahou polovičku mezi dalšími dobrovolníky - jak jinak, než po hmatu. Většinou nevěsta poznává ženicha podle pozadí a ženich poznává nevěstu podle kotníčku. Mohou však být i jiné varianty, více či méně pikantní. To už záleží na skladbě hostů i na vašem vkusu.
HRÁTKY S PODVAZKEM - Svlékání podvazku – ženich má za úkol stáhnout podvazek své milované bez pomoci rukou. Střílení podvazku – pak je řada na hostech. Ti se seřadí a ženich do hloučku mužů střílí podvazek. Je to vlastně taková obměna házení květinou. Kdo bude zasažen, může se těšit do roka a do dne na chomout.
POŘÁDNĚ TO ROZTANČETE - Na parketu se uplatní nafukovací balonky, které má k noze přivázaný jeden z páru. Úkolem všech zúčastněných je zneškodnit balonky ostatních. Vítězí
pár, kterému zůstane balonek nejdéle. Další oblíbená taneční hra se neobejde bez ovoce. Každý pár dostane jablko nebo pomeranč a musí jej při tanci udržet co nejdéle mezi čely, a to bez pomoci rukou.

SVATEBNÍ KOČÁR - Hra je určená pro 9 osob, včetně novomanželů a jeden vypravěč. Ke hře budete potřebovat osm židlí, které budou pomyslně tvořit svatební kočár. Vepředu se na dvě židle vedle sebe posadí hráči, kteří budou hrát roli koně. Za nimi na židli uprostřed bude sedět kočí. Za ním hned svatební pár, který hraje roli královny a krále. Kolem nich sedí ještě 4 hráči, kteří hrají kola vozu. Úkol? Vypravěč bude vyprávět jednu pohádku. Když hráči uslyší svou roli v pohádce, musí hned vstát. Jakmile nevstanou, nesplní svou roli, dostanou panáka alkoholu, který musí okamžitě vypít, aby mohla pohádka pokračovat. Tato hra je velmi zábavná pro hráče i všechny přihlížející. Alkohol totiž rychle stoupá do hlavy a role se začnou motat. A jak ta pohádka zní?
„Kdysi dávno žil jeden král a jedna královna. Tento královský pár si chtěl jednoho dne udělat kočárem vyjížďku do královských zahrad. Král řekne své královně: „Milá královno, zavolej mi kočího.“ Kočí přiběhne ke králi a královně. Král řekne kočímu: „Kočí, hej, kočí, přichystej kočár a vyveď koně ze stáje. Zapřáhni koně před kočár, protože král a královna si chtějí vyjet ze zámku.“ Kočí šel do stáje, vyvedl koně a zapřáhl před kočár. Král s královnou usednou do kočáru. Královna řekne králi. „Milý králi, zeptej se kočího, jestli koně dostali dost ovsa.“ Král volá na kočího: „Kočí, hej, kočí, jsou koně nasyceni?“ Kočí odpoví: „Samozřejmě, můj králi.“ Kočí si sedne na kozlík, švihne bičem a koně se dají do pohybu. Za krátký čas řekne královna králi: „Můj milý králi, můj dobrý králi, můj nejmilejší králi, můj nejkrásnější králi, myslím, že přední levé kolo háže.“ Král řekne kočímu: „Kočí, hej, kočí, zastav koně a podívej se na levé přední kolo a na pravé zadní kolo. Nejlepší bude, když se podíváš na celý kočár.“ Kočí se podívá na levé přední kolo, na pravé zadní kolo a zkontroluje také celý kočár, tedy i pravé přední kolo a levé zadní kolo. Když kočí kočár zkontroloval, dal nejprve pravému koni a potom levému koni napít a řekne králi: „Králi, milý králi, na kočáru je všechno v pořádku. Můžeme jet dále.“ Kočí sedne znovu na kozlík, švihne bičem a koně se dají do pohybu. Za nějakou dobu řekne královna králi: „Můj králi, můj milý králi, je mi zima. Nechej kočího kočár obrátit a pojedeme zpátky do zámku.“ Když přijeli do zámku, vystoupil král i královna a odebrali se do svých komnat. Kočí vypřáhne koně, schová kočár a zkontroluje všechna čtyři kola. Podívá se na levé přední kolo, na pravé zadní kolo, na pravé přední kolo a znovu na pravé zadní kolo. Nakonec překontroluje celý kočár. Po vykonané práci jde kočí ke králi a královně. Popřeje jim hezkou noc a krásné sny na zámku.“
Pokud někdo z hráčů zapomene a nevstane, nebo vstane mimo svoji roli, hra se pozastaví a zapomnětlivému hráči se nalije panák. V závislosti na tom, jak moc hráči budou chybovat, se hra protáhne.
ZÁBAVA, KTERÁ STŘÍDÁ STAROMÓDNÍ SVATEBNÍ HRY. TO MUSÍTE NA SVATBĚ MÍT - Ohmatávací poznávačka, hrátky s podvazkem a další tradiční hry vám nic neříkají? Tento text je plný nenucené zábavy a nápadů, jak pobavit každého hosta, ať je mu 5, nebo 99.
PŘIJETÍ NEVĚSTY MEZI VDANÉ ŽENY - Všechny vdané ženy utvoří na tanečním parketu kruh kolem nevěsty, na závěr tance jí předají koště a slíbí, že na příští slet čarodějnic ji vyzvednou.
PŘIJETÍ ŽENICHA MEZI ŽENATÉ MUŽE - Ženatí muži předají novopečenému ženáči papuče a doutník a slíbí, že až půjdou do hospody na pivo, zastaví se pro něj.
ODEVZDÁVÁNÍ KLÍČŮ - Svědek během hostiny prohlásí, že nyní je nevěsta již vdaná a všichni, kdo mají klíč od jejího bytu, ho musí odevzdat. Vstanou všichni muži a odevzdají klíč do příslušného košíčku. Když přijdou na řadu klíče od ženichova bytu, vstane jen starší dáma a jeden muž.

PŘEBALOVÁNÍ PANENKY - Novomanželé musí projevit své rodičovské předpoklady. Dostanou malou panenku v podobě miminka a potřeby na přebalování. Společnými silami se musí pokusit miminko přebalit.
HOSPODYŇKA V KUCHYNI - Nevěsta se musí umět otáčet v kuchyni. Do několika kelímků se nasypou různé bílé substance. Například cukr, sůl, mouka, škrob a krupice. Nevěsta je bude muset pohledem poznat a pojmenovat správné ingredience.
HÁZENÍ SVATEBNÍ KYTICE - Ke konci oslavy se nevěsta postaví zády ke svatebčanům a přes levé rameno přehodí svou svatební kytici. Svobodné dívky se snaží chytit kytici pro sebe. Ta, které se to podaří, se do roka vdá.
PŘENÁŠENÍ NEVĚSTY PŘES PRÁH - Po konci svatební oslavy, při vstupu do společného domova, musí ženich nevěstu přenést přes práh, aby zahnal zlé duchy, kteří se mohou skrývat za dveřmi, pod prahem či nevěstě pod sukní.
VĚNEC - Nevěsta se zavřenýma očima tančí uprostřed kruhu mužů. Svobodné dívky se snaží dostat přes ochranný věnec mužů k nevěstě, aby se zmocnily jejího závoje. Pokud se to některé z nich podaří, pro nevěstu to symbolizuje ztrátu nevinnosti.
BRAMBOROVÝ TANEC - Tančící páry si vloží mezi čela bramboru (nebo vejce) a snaží se ji při tanci neupustit. Komu spadne, vypadává ze hry. Pár, který zůstane na parketu jako poslední, vyhrává. Zábavnější je, když taneční páry tvoří lidé, kteří k sobě nepatří. Obdobou brambory může být jablko, citron, pomeranč nebo třeba i syrové vejce.
ŽIDLOVÝ TANEC - Uprostřed tanečního parketu se vytvoří kruh z židlí, musí jich být o jednu méně, než je tanečníků. Páry tančí kolem židlí. Když přestane hrát hudba, každý musí usednout na jednu židli. Na koho nezbude, vypadává. A tanec pokračuje. S každým vypadnutým je třeba ubrat i jednu židli. Vítězí ten, kdo usedne na poslední židli.
TOULAVÝ KLOBOUK - Jednomu ze svatebčanů se nasadí na hlavu klobouk. Ten ho musí při tanci rychle předat na hlavu někomu jinému. Každý se snaží klobouku co nejrychleji zbavit, jakmile dohraje hudba, vypadává ze hry ten, kdo má v tu chvíli klobouk na hlavě.
VAŘEČKOVÝ TANEC - Svatebčané vytvoří na parketu kruh, střídavě stojí muži a ženy. Jeden z mužů si vloží mezi nohy vařečku, a když spustí hudba, snaží se ji bez pomoci rukou předat ženě stojící vedle. Ta si ji opět bez použití rukou vloží také mezi nohy a předává dál vedlejšímu muži. Takto pokračuje hra, než se vařečka vrátí na začátek.
KRADENÁ POLKA - Páry tančí na parketu svižnou polku. Jakmile přestane hrát hudba, každý tanečník pouští svou partnerku a snaží se ukrást tanečnici jiného muže. Hudba postupně zrychluje.

Pravidla svatebního kvízu
Novomanželé si sednou na jednu z židlí zády k sobě doprostřed sálu. Každý z nich si sundá boty a jednu předá tomu druhému. V tuto chvíli má každý jednu botu svojí a jednu botu toho druhého.
Hra může začít. V průběhu hry "moderátor kvízu" klade novomanželům otázky, na které manželský pár odpovídá zdvižením pánské nebo dámské boty. V průběhu hry se eviduje, kolikrát se novomanželský pár shodne. Kvíz takto dokazuje, jak dobře se mladý pár zná. Pár vyhrává v okamžiku, kdy stejných společných odpovědí je většina.

Seznam otázek:
1. Kdo první vyslovil slovo svatba?
2. Kdo říká častěji miluji tě?
3. Kdo je hlava rodiny?
4. Kdo je lepší řidič?
5. Kdo doma častěji vaří?
6. Kdo lépe vaří?
7. Kdo koho první sbalil?
8. Kdo drží kasu?
9. Kdo je větší romantik?
10. Kdo je větší strašpytel?
11. Kdo má častěji pravdu?
12. Kdo je lepší v posteli?
13. Kdo je větší bordelář?
14. Kdo doma častěji uklízí?
15. Kdo je ve společnosti větší bavič?
16. Kdo častěji nestíhá?
17. Kdo se chodí první usmiřovat?
18. Kdo lépe tančí?
19. Kdo musí mít poslední slovo?
20. Kdo je po ránu déle v koupelně?
21. Kdo je po ránu milejší?
22. Kdo raději jí?
23. Kdo bude v noci vstávat k dítěti, když se probudí?
24. Kdo se více těší na svatební noc?

2020 @ stránky vyrobilo RC studio
Návrat na obsah